Bizimle iletişim kur

İlgili kişi : Jerry Sun

Telefon numarası : +8613405295160

Naber : +8613405295160

Free call

Antenin Temel Bilgisi

September 24, 2019

hakkında en son şirket haberleri Antenin Temel Bilgisi

1. Anten İşlevi

Anten, radar sistemindeki elektromanyetik dalgaları iletmek veya almak için kullanılan en kritik bileşenlerden biridir. Aşağıdaki temel fonksiyonlara sahiptir:

Vericideki enerji, gerekli dağıtım ve verim ile mekansal sinyale dönüştürülür. Bu işlem alıcıya aynı şekilde uygulanır.

Sinyalin uzayda belli bir düzeni vardır. Genel olarak, azimut açısı, istenen azimut çözünürlüğünü ve hedef konum güncellemesi için gereken sıklığı sağlayacak kadar dar olmalıdır. Anten tarama modu mekanik tarama olduğunda, dönme hızına eşdeğerdir. Bir radar anteninin, belirli bir frekans bandında büyük bir boyuta ve birkaç ton ağırlığa sahip bir reflektöre ihtiyacı olduğu göz önüne alındığında, yüksek hız önemli bir mekanik problem getirebilir.

Yüksek hassasiyetli yön bulma.

Anten yapısı, antenin herhangi bir çevre koşulunda çalışmasını sağlamalıdır. Radomlar genellikle antenleri nispeten zorlu ortamlarda korumak için kullanılır.

Radarın temel performansı, anten alanı veya açıklık ürünüyle orantılıdır ve ortalama iletim gücüdür. Bu nedenle, anten girişleri sistem performansı üzerinde önemli bir etki sağlayabilir.

Bu fonksiyonları ve radar anteninin gerektirdiği verimliliği göz önünde bulundurursak, genellikle iki yol vardır:

parabolik çanak anten

dizi anten

2. Anten özellikleri

2.1 Anten Kazancı


Anten tek başına gönderme veya alma amaçlı kullanıldığında, anten kazanımı önemli bir özelliktir.

Pic 1 İzotropik bir radyatörün küresel radyasyonu

Bazı antenler, her yöne düzgün bir şekilde enerji yayar. Bu radyasyona izotropik radyasyon denir. Güneşin her yöne doğru enerji yaydığını hepimiz biliyoruz. Güneşten yayılan enerji herhangi bir sabit mesafede ve herhangi bir açıda yaklaşık olarak aynıdır.

Bir ölçüm cihazının güneşin etrafında hareket ettiğini ve radyasyonu ölçmek için şekilde gösterilen noktada durduğunu varsayalım. Dairenin herhangi bir noktasında, ölçüm cihazından güneşe olan mesafe aynıdır. Ölçülen radyasyon da aynı olacaktır. Bu nedenle, güneş izotropik bir radyatör olarak kabul edilir.

Pic 2 dipol antenli radyogram

2.2 Anten düzeni

Çoğu radyatör, bir yönde diğerinden daha fazla radyasyon yayar. Bunun gibi bir radyatöre anizotropik radyatör denir. Bununla birlikte, radyasyon kaynağı etrafındaki radyasyonu işaretlemek için standart bir yöntem kullanılır, böylece bir radyasyon kalıbı diğeriyle kolayca karşılaştırılabilir.

Antenden yayılan enerji, belirli bir radyasyon düzenine sahip bir alan oluşturur. Radyogram, antenin yayılan enerjisini çekme yöntemidir. Bu enerji, antenden sabit bir mesafede farklı açılarda ölçülür. Desenin şekli, kullanılan antenin türüne bağlıdır.

Böyle bir desen çizmek için genellikle iki farklı grafik türü, dikdörtgen koordinatlar ve kutupsal koordinatlar kullanılır. Kutupsal koordinat haritalarının radyasyon haritalarının incelenmesinde çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Kutupsal koordinatlarda, noktalar, eşmerkezli olarak eşit aralıklı birkaç daire bulunan dönme ekseni (yarıçap) boyunca kesişim noktasına yansıtılarak yerleştirilir. Ölçülen radyasyonun kutupsal koordinatları Pic. 3.

POLAR KOORDİNATLARINDA Pic DIRECTION DESEN

Ana lob, maksimum radyasyon yönü etrafındaki alan (genellikle ana dalganın tepe değerinin 3dB'si içinde). Şekil 3'teki ana dalga yönü kuzeye doğrudur.

Yan vana, ana vanadan daha küçük vana. Bu sidelobes genellikle istenmeyen bir yöne yayılır ve asla tamamen ortadan kaldırılamaz. Sidelobe seviyesi, radyasyon desenlerini karakterize etmek için önemli bir parametredir

Ana ışının yönünün karşısındaki radyasyonun bir parçası olan arka lob.

Bizimle temasa geçin

Mesajınız Girin